• Program
  • Mimozemské ekologie (Retroflektory: kosmonaut, robot, mimozemšťan) + Utuqaq

Mimozemské ekologie (Retroflektory: kosmonaut, robot, mimozemšťan) + Utuqaq
(Extra-Terrestrial Ecologies (Retroflectors: The Astronaut, The Robot, The Alien) + Utuqaq)

70 min.
Film   english friendly
Mimozemské ekologie (Retroflektory: kosmonaut, robot, mimozemšťan)
Ralo Mayer | Rakousko | 43 min.
Divák Mimozemských ekologií je pasován do role badatele, jehož zkoumání podléhají videa z laboratoří, televizní úryvky se zprávami ze světa vědy či scény z klasických sci-fi filmů, jako jsou Blade Runner nebo E.T.
Mayerova filmová esej je plná asociací a systematicky prochází archivní materiály, které společně působí jako pozůstatky z dějin vesmírné ekologie a experimentů v biosféře. Dronový záběr ukazuje bizarní skládku automobilových vraků porostlých rostlinami. Je to snad scéna z filmu Ridleyho Scotta? Nebo nám Mayer pouze ukazuje trosky autoopravny, kterou provozovali jeho rodiče? Rez nikdy nespí a dává nahlédnout do blízké budoucnosti.

Utuqaq
Iva Radivojević | USA | 27 min.
Ledová poéma z Grónska s vizuálně uhrančivými záběry na sněhem pokrytou krajinu, s hučením větru, křupáním sněhu pod botami a disharmonickou hudební složkou. Nekončící bílou masu zdánlivě narušuje jen polární výzkumný tým.
Melancholicky pojatým dokumentem se táhnou dvě linie – subtilní a imaginativní voice-over, který doplňuje panoramatické sněhobílé obrazy, a rutinně působící průběh polárního výzkumu včetně vrtání do ledu, měření a vážení vzorků i zapisování záznamů do deníku. Kusy pocházející z různých vrstev ledu na první pohled vypadají stejně, ale každá z nich je nositelem jiné části zprávy o vývoji klimatu, jejíž poselství je zcela jasné.

DATUM A ČAS

Mimozemské ekologie (Retroflektory: kosmonaut, robot, mimozemšťan) + Utuqaq

27. 4. 2022 | 20:30

Filmový sál