Pásmo 1: Rizika pokroku
(Shorts 1: Risks of Progress)

60 min.
Film   english friendly
Neřidič
Nicolas Gourault | Francie | 19 min.
Přemýšleli jste někdy nad světem, kde by auta jezdila sama? A vy byste si jen sedli a během cesty luštili křížovku, jedli, nebo dokonce koukali na váš oblíbený seriál či film?
S modernizací světa přišla myšlenka i na auta bez řidičů. Z technologického hlediska se jedná o dlouhý proces programování a testování, ale co vše neudělat pro pohodlí spotřebitelů. Dokument Neřidič sleduje jedny z prvních jízd autonomních aut od společnosti Uber, která se v roce 2018 rozhodla začít s testováním. Jejich vozidla ovládá počítačový program, díky němuž se snáze orientují v prostoru a vybírají cestu. Vize takového auta zní skvěle, ale je i bezpečné a schopné plně reagovat při nečekaných událostech?

DermaChléb
Kaisu Koski | United Kingdom | 1 min.
Toto není obyčejný chléb. Je to derma chléb. Slouží k simulaci operací kůže a tréninku vnímání hloubky.
Krátký experimentální dokument umělkyně a vědkyně Kaisu Koski představuje spekulativní chirurgický simulátor. Koski se ve své tvorbě a výzkumu zabývá vztahem mezi lidmi a tím, co lidské není, změnou klimatu a odmítáním vakcín.

Archa 2.0
Deniz Tortum, Kathryn Hamilton | United States | 12 min.
Čeká nás nejen potopa světa, ale stále častější přírodní katastrofy různého druhu. V novodobém mýtu o Noemově arše však lidstvo neshromažďuje zvířata na loď, ale zálohuje je do virtuálního prostoru.
Se zvyšujícím se počtem druhů na pokraji vyhynutí a s blížící se ekologickou katastrofou vzrůstá touha zachovat, co by mohlo být navždy ztraceno. Zvířecím druhům tak vytváříme klony v digitálních archivech a lidstvo se místo záchrany skutečného světa snaží o jeho virtuální replikaci. Tváří v tvář smutné realitě se totiž nabízí konejšivější útočiště – simulační teorie.

Balada o medvědovi
Jack Weisman, Gabriela Osio Vanden | Canada | 14 min.
Migrace neodmyslitelně patří k běžnému životu ledních medvědů, ale co se stane, když cestou narazí na lidský svět? Budou ho ignorovat a půjdou dál, nebo se ze zvědavosti zastaví a začnou ho prozkoumávat?
Dokument pojednává o pohledu ledního medvěda na lidský svět, na který naráží během své každoroční migrace. Jeho dlouhá cesta má ale mnoho překážek, přes které se musí dostat, a jednou takovou je město v severní Kanadě – Churchill. Lidé ve městě vnímají medvědy jako určitou hrozbu, škoditele a atrakci k focení, ale otázka zní: „Jak vidí oni nás?“

Záhada Hydry
Maija Tammi | Finland | 9 min.
Záhada Hydry je experimentální dokument, který pokládá více otázek než na které odpovídá. Na příkladu mikroskopického živočicha zvaného nezmar obecný (Hydra vulgaris) vás snímek nutí zpochybňovat veškeré pojmy, které jste brali za pevně dané.
Dokument vás po celou stopáž nenechá vydechnout. Ať už vás mučí tísnivá hudba, znepokojivé záběry pohybujícího se nezmara, nebo vám stoický hlas pokládá hluboké existenciální otázky, Záhada Hydry je zkrátka intenzivní. Všechny tyto elementy perfektně spolupracují, vytváří tak skutečně nepříjemnou atmosféru a nutí vás k zamyšlení. Jak vůbec může jeden miniaturní živočich nabourat všechny naše představy o fungování světa?

Opomenuté ženy: Ada Lovelace
Julie Gavras, Mathieu Decarli | France | 3 min.
Slyšeli jste jméno Ada Lovelace? A používali jste někdy počítač? Dcera lorda Byrona, ve své době prohlášená za bláznivou, napsala první počítačový program pro Charlese Babbage. Jaké byly její osudy?
Svět techniky je vnímán jako místo, kde převažují muži – od jeho zrodu v něm však figurovalo mnoho žen. Ada Lovelace, která vyrůstala v přísné viktoriánské společnosti, napsala první algoritmus, a tím postavila základy moderního světa informačních technologií. Jako první také v novém vynálezu uviděla potenciál, kterému dnešní doba dává za pravdu – počítač mohl sloužit k daleko větším věcem než pouhému sčítání a odčítání. Tehdejší doba jí však zásluhy nepřipsala. Krátký animovaný film z cyklu Opomenuté ženy nabízí otázku: Dokáže to ta naše?

DATUM A ČAS

Pásmo 1: Rizika pokroku

26. 4. 2022 | 22:00

Divadelní sál
Pásmo 1: Rizika pokroku

28. 4. 2022 | 11:30

Aula CMTF