• Program
  • Pásmo 3: Historie vesmíru

Pásmo 3: Historie vesmíru
(Shorts 3: History of Universe)

65 min.
Film   english friendly
Když hvězdy hasnou
Peter Galison | USA | 13 min.
Když se v závěru svého života zhroutí velká hvězda, vznikne na jejím místě černá díra. Tento jev poprvé popsal vědec indického původu Subrahmanyan Chandrasekhar.
30. léta, Anglie. Chandrasekharův objev týkající se černých děr je odmítnut vědeckou obcí. Tehdejší vědecké autority jeho práci zesměšnily, především proto, aby jejich předešlá zjištění nepřišla vniveč. Chandrasekhar se krátce poté přestěhoval do USA, kde se po zbytek života věnoval vědecké práci v nejrůznějších odvětvích. Krátký animovaný snímek poukazuje na to, že být vědcem by nemělo být jen o tom učinit velké objevy, ale že je stejně důležité po sobě zanechat materiály, které v nových objevech pomohou dalším generacím.

Poslouchej tlukot našich vzpomínek
Audrey Jean-Baptiste, Maxime Jean-Baptiste | Francouzská Guyana | 15 min.
Ticho a odcizení. To je vlastní vesmírným letům i situaci obyvatel města Malmanoury, kteří své domovy museli opustit kvůli stavbě kosmodromu.
Řídicí centra raket stojí tam, kde dříve byly domovy lidí. Déšť, který je snad způsobený starty kosmických lodí. Fiktivní dokument pracuje s archivními filmovými materiály ze stavby Guyanského kosmického centra a snaží se dát slovo těm, kteří ho dosud neměli. Vytváří osobu vypravěče, reprezentujícího generaci přesídlených Guyanců, kteří mohli jen přihlížet tomu, jak se jim důvěrně známé místo proměňuje v něco mimozemského.

Temnota kolem nás
Tom Garmeson | Velká Británie | 16 min.
Temná hmota zůstává i po letech jednou z největších záhad vědy. Látku, bez které by neexistovaly galaxie, planety ani sami lidé, je vědecky téměř nemožné pozorovat a nelze přesně vysvětlit podstatu její existence.
V severovýchodní části Anglie se skupina tří vědců zabývá problémem, jak prokázat existenci nepolapitelných částic. Z nich se temná hmota sestává a určuje vzhled našeho světa tak, jak ho známe. Desítky let vědeckého výzkumu nepřinesly zatím definitivní výsledky, ale tím se jen prohloubila odhodlanost a píle samotných vědců. Ti v dokumentu mluví mimo jiné i o tom, že ukončit výzkum a ztratit naději by pro ně bylo děsivější než temnou hmotu nikdy během své kariéry nezpozorovat.

Můj hvězdný příběh
Andrey Chonov Hristozov | Bulharsko | 15 min.
Můj hvězdný příběh je líbesbríf nadšeným bulharským astronomům, kteří věnovali svůj život přiblížení a zpřístupnění astronomie veřejnosti. Dokument jejich vášeň představuje na příběhu smoljanského planetária.
I přestože by se snímek Můj hvězdný příběh dal zaškatulkovat mezi typické dokumenty s mluvícími hlavami, vyčnívá nad ostatními svého druhu nádhernou kamerou. Teleskopy a dalekohledy pod objektivem kamery doslova září a vypadají kouzelně, tvůrci si důkladně pohráli s osvětlením a s barevnými historickými záznamy ze stavby planetária.

Jednobuněčně
Nate Dorr, Farah Abdul-Rahman | USA | 5 min.
Člověk, pán tvorstva, ničitel ekosystémů. Mnohobuněčný organismus, který ovládl svět. Kdyby s námi ale dokázaly komunikovat jednobuněčné organismy, co by nám na to řekly?
Krátký snímek Jednobuněčně se zrodil za pouhý týden ze spolupráce mezi mikrobiologem a filmařem. Společnými silami vytvořili experimentální formát kombinující fikci i současné vědecké poznání, dokumentární i animační postupy, a nechali v něm promluvit svět pod mikroskopem. Svět, kterým je člověk fascinovaný, ale který nám naši fascinaci ani zdaleka neoplácí…

DATUM A ČAS

Pásmo 3: Historie vesmíru

28. 4. 2022 | 19:30

Aula CMTF